Chef Recepty HOME
Kuracie krídla, alebo ako na ne

recepty na kuracie kridelkaNie je to tak keď ľudia síce v kuchyni používali väčšinu z kuracieho mäsa, no krídelká ako hlavné jedlo nepoznali. Môj starý otec ešte stále vraví, že krídelká jedli len ľudia, ktorí si nemohli dovoliť kuracie prsia a väčšina používala krídelká maximálne tak v polievke.

Mnohí za človeka, ktorý do ich života priniesol kuracie krídlá považujú Harlanda David Sandersa, známeho ako plukovník Sanders - zakladateľa KFC.

Príbeh tohto výnimočného muža, s neľahkým životom, ktorý najprv ako kuchár v benzínovom bistre, čo zavreli pretĺkal krajinou hľadajúc niekoho, koho by upútal jeho recept na kura, poznajú viacerý.

No v histórii kuracích krídel, však vystupuje ešte jedno meno - Teressa Bellissimo. Dáma, ktorá v Amerike nielen k hokejovým zápasom priniesla okrem piva aj zašpinené prsty od pikantných krídeliek a úsmev na tvári miliónom ľudí.
Všetko to začalo v 1964, keď údajne Teressa nemala čo dať svojmu synovi a jeho kamarátom k zahryznutiu. V chladničke našla len kuracie krídelká, ktoré sama moc nepoužívala k normálnemu jedlu. Rozhodla sa ich vypražiť, dobre dochutiť, pridať obľúbený dressing (dip) a jedlo bolo na svete. Poznámka: v Severnej Amerike sú dipy veľmi obľúbené ako príloha k chipsom, zelenine ale aj na pizzu.

Oficiálne sa "buffalo wings", alebo buffalo krídelká podávajú s dipom z modrého syru a kúskami surovej zeleniny (mrkvy, zeleru) za účelom zjemnenia ostro pikantnej chuti krídeliek.

Samozrejme krídelká sa dajú upraviť na množstvo spôsobov, od grilovaných v mede, chrumkavých vyprážaných, barbecue krídeliek, pečených, až rôzne azíjské štýly. Recepty na tie najlepšie z nich, vrátane slávnych buffalo krídeliek nájdete na konci článku.

Pri spracovaní nielen kuracích krídeliek, ale kurčaťa vo všeobecnosti je dobré dodržiavať nasledovné tipy.

1. Kuracie krídelká sa snažime používať tak ako každé čo najčerstvejšie z dôvodu prevencie rôznych chorôb

2. Vždy krídelká pred spracovaním opláchneme pod tečúcou vodou a osušíme papierovými utierkami.

3. Dodržiavame základy hygieny pri spracovaní mäsa a po manipulácii s kuracími krídelkami si vždy umyjeme ruky

 

Vybrané recepty na kuracie krídelká:

 

 

Chrumkavé kuracie krídelká

Buffalo vyprážané kuracie krídelká s dipom

Chrumkavé, pikantné, šťavnaté a so sviežim dipom, také sú pravé Buffalo Wings, ktoré éru krídelok začali..

pozri recept